Horoskopy › Andělské karty › Andělé (Angels) – Marco Bussagli
Andělé (Angels) – Marco Bussagli
Kniha Andělé (Angels)
Všem milovníkům andělů představujeme zajímavou knihu Angels (dále jen Andělé), která vyšla v roce 2007 v americkém nakladatelství Abrams Books.
Autor Marco Bussagli (narozen 1957) je profesorem na Akademii výtvarných umění v Římě, kde rovněž žije. Napsal řadu knih o andělech a především o historii umění. Mnoho z nich bylo z italštiny přeloženo do angličtiny (Understanding Architecture, Bruegel, Escher, Rome, Italian Art …), do češtiny zadá se zatím bohužel žádná.
Kniha Andělé není větší než dospělá lidská dlaň, zato je pěkně „tlustá“, takže se na úctyhodných 780 stranách můžete těšit z 375 umělecky ztvárněných Andělů. Kniha zahrnuje v drtivé většině obrazy, ale najdete v ní i několik fotografií sochařských děl. Vybraná ztvárnění kráčí napříč staletími, takže vedle sebe naleznete jak anděly v podobě raně křesťanských mozaiek i moderním pojetí Marca Chagalla (1887 – 1985).
Zásadní je uspořádání knihy, které nerespektuje chronologii (novější i dávná zobrazení se na jednotlivých stránkách střídají). Obrazy andělů jsou seřazeny podle jednotlivých kapitol v bibli, takže celá kniha slouží velká referenční příručka k biblickým výjevům, ve kterých se poslové nebes vyskytují. Např: Genesis: Stvoření Adama a Evy, Vyhnání z ráje, Obětování Izáka, Zápas Jákoba s andělem, Job: anděl strážný, Matouš: Josefův sen, Lukáš: zvěstování … atd. Kniha Andělé tak může zcela netradičně sloužit i jako zvláštní obrazový průvodce ke studiu bible (ilustrace jsou pro mnohé stravitelnější a poutavější než samotný biblický text, ovšem omezením je, že jsou v knize zachyceny pouze ty pasáže, kde se vyskytují andělé).
Marco Bussagli na závěr knihy Andělé umístil přehledný a velmi užitečný rejstřík autorů (Aaron – Zucchi) a rovněž popis jednotlivých „kategorií“ andělů (serafové, cherubové atd.). Kniha Andělé je tak skvostným kapesním pomocníkem pro všechny, kteří umí anglicky a chtějí se s uměleckým zpracováním andělů seznámit jinak než v jednotlivých historických etapách (renesance, baroko …) či autorských ztvárněních (Dürer, Rembrandt …)